Termin biofilia został ukuty przez psychologa Ericha Fromma w 1964 roku i zdefiniował go jako „miłość do życia, pasję do wszystkich żywych istot”. Jak wprowadzić biofilię do naszego domu? Sposobów jest wiele i nie polegają one jedynie na wypełnieniu wnętrz i przestrzeni zewnętrznych roślinami, ale także na wyposażeniu wnętrz w materiały naturalne i biodegradowalne, jak najlepszym wykorzystaniu naturalnego światła, uzyskaniu dobrej wentylacji pomieszczeń, a nawet włączeniu motywów nawiązujących do natury: tekstyliów z wzorami ptaków lub kwiatów, obrazów lub zdjęć przedstawiających wiejskie krajobrazy, płytek z fakturą kamienia… Wszystko z myślą o korzystnym wpływie na nasze zdrowie.
Korzyści płynące z projektowania wnętrz w zgodzie z biofilią
Koncepcja biofilii opiera się na teorii, że ludzki umysł i ciało rozwinęły się w świecie bogatym w doświadczenia natury. A te doznania są kluczowe dla ludzkiego zdrowia, produktywności, emocji, a także rozwoju intelektualnego, a nawet duchowego. Według teorii biofilii człowiek wyewoluował dzięki adaptacyjnej reakcji na bodźce natury, takie jak światło słoneczne, klimat, woda, dostępność roślin i zwierząt, krajobraz…. Te elementy są nadal niezbędne dla przetrwania człowieka i dla naszego rozwoju.
5 zasad projektowania w zgodzie z biofilią
„Biophilic design” to nie tylko wykorzystanie roślin, to coś bardziej złożonego. Oto 5 zasad:
1. Biophilic design wymaga wielokrotnej i trwałej interakcji z naturą. Nie obejmuje to jednej pary roślin w pokoju.
2. Skupia się na adaptacji człowieka do środowiska naturalnego. Metoda ta świadomie odnosi się do zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi w całym procesie projektowania.
3. Wzmacnia emocjonalne przywiązanie do konkretnych miejsc i kontekstów.
4. Promuje pozytywne interakcje między ludźmi a przyrodą, które sprawiają, że czujemy się odpowiedzialni za środowisko naturalne.
5. Zachęca do integracji architektury z naturą.
Biofilia nie jest niczym nowym. Jednak dopiero teraz społeczeństwo myśli o tym, jak wprowadzić ją w życie. Jesteśmy bardziej świadomi potrzeby kontaktu z otoczeniem i bardziej zależy nam na zdrowiu i jakości życia. Dziś nasz związek z naturą stał się o wiele bardziej oczywisty i potrzebny.
Biofilia w przestrzeniach wewnętrznych, a zwłaszcza w naszych domach, pomaga nam wyeliminować wiele szkodliwych emisji, zarówno z wykończeń strukturalnych, jak i z materiałów dekoracyjnych, które mamy w naszych domach, ponieważ pochłaniają one lotne związki organiczne (VOC) i CO2, a także pomagają utrzymać optymalny poziom wilgotności, krótko mówiąc, pomaga nam oddychać czystszym i zdrowszym powietrzem. Zajrzyj także na https://www.niuanse.pl, jeśli interesuje Cię temat zdrowego stylu życia.